HİSARCIKLIOĞLU MALKARA'DA

19 Aralık 2019
623
Hisarcıklıoğlu Malkara'da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İpsala programı dönüşü Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde bulunan Yaman Peynircilik Tesisleri’nde mola verdi. Hisarcıklıoğlu, Yaman Peynircilik Tesislerinde, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, TSO Başkanı Ümran Bilgin, Ticaret Borsası Başkanı Atilla Ayaz, TSO Meclis Başkanı Nurdan Altay Güngör, Yaman Peynircilik sahibi Tevfik Yaman ve Oda/Borsa Meclis üyeleriyle bir araya geldi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, Malkara ilçesinin tarım ve hayvancılık bakımından fevkalade önemli bir konuma sahip olduğunu belirterek, sıcak ve dostane karşılamadan dolayı teşekkür etti. Malkara Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 6 Aralık 2017 tarihinde tescil ettirilen Malkara Eski Kaşarı’ndan övgüyle bahseden Hisarcıklıoğlu, “Malkara’nın kendi ürünlerine sahip çıkması nedeniyle coğrafi işaret alan Malkara Ticaret ve Sanayi Odası’nı kutluyorum. Artık Malkara Eski Kaşarı adını izinsiz kimse kullanamayacak. Kullanmak istiyorsa standartlarına uyması lazım. Oda ve borsalarımızın kendi yöresel ürünlerine sahip çıkmasından memnuniyet duyuyorum” şeklinde konuştu.

Malkara Eski Kaşarı hakkında
Malkara Eski Kaşar Peyniri, Evliya Çelebi’nin ünlü eseri Seyahatnamesine konu olmuş; söz konusu eserde Malkara’nın kaşkavalı (kaşar peyniri) ile ünlü bir yer olduğu belirtilmiştir. Malkara’nın Selanik'ten İstanbul'a giden eski yol üzerinde olması, konaklama yönünden önemli bir merkez olmasını sağlamıştır. 1937 yılında yapılan bir araştırmada, Trakya Bölgesinde kaşar peyniri üretimi yapan mandıralar tespit edilmiştir. Malkara Eski Kaşar Peyniri, Malkara İlçesi ikliminin ortaya koyduğu bitki örtüsüyle, özellikle yöreye özgü olan Lathyrus L. (mürdümük) ile diğer çeşitli otlar ve kekik ile beslenen koyun, keçi ve ineklerin sütünden (yüzde 30-35 keçi sütü, yüzde 20-35 koyun sütü, yüzde 30-50 inek sütü) yararlanılarak üretilmektedir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
abigem
BALO Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
İktisadi Kalkınma Vakfı
Kredi Garanti Fonu
Meybem
Tepav
Tobb Üniversitesi

Yukarı çık.

Navigasyon

Close