İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019 TOPLANTISI TEKİRDAĞ'DA YAPILDI

14 Mart 2019
496
İstihdam Seferberliği 2019 Toplantısı Tekirdağ'da Yapıldı

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında tüm Türkiye’de başlayan çalışmalar çerçevesinde Yönetim Kurulu Başkanımız Atila Ayaz’ın da katılımı ile Tekirdağ Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde, tanıtım toplantısı düzenlendi.

Tekirdağ Valisi Sayın Aziz Yıldırım, İlçe Kaymakamları, İşkur İl Müdürü, Oda-Borsa Başkanları, Kadın-Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri ve Oda-Borsa üyeleri katıldı.

Vali Aziz Yıldırım yaptığı konuşmada, ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla başlatılan istihdam seferberliği kampanyasının, iş dünyasına ve girişimcilere 8 farklı teşvik sunduğunu, bunların pek çoğunun da tarihi destekler şeklinde olduğunu anımsattı. Nisan ayı sonuna kadar sağlanacak olan her ilave istihdamın, 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisinin devlet tarafından karşılandığını hatırlatarak, devamındaki 9 ay boyunca da devletin sigorta primlerini ve vergilerini ödemeye devam edeceğini söyledi. İşe alınacak kişinin kadın, genç ve engelli olması durumunda 9 aylık sürecin 15 aya kadar uzadığını hatırlatan Yıldırım, imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık bin 113 TL olan prim ve vergi teşvikinin, 2 bin 712 TL olarak verileceğini kaydetti.

“Devletimiz işverene sesleniyor: düzenini bozma, istihdamını koru”.
Daha sonra, herhangi bir sebepten dolayı sıkıntı yaşayan girişimciler için getirilen destekten bahsetti. Bir işverenin işlerinde sıkıntı yaşaması durumunda, faaliyetlerinin azalması ve durduğu noktada da çalışanların maaşının 3 ay boyunca ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ kapsamında işsizlik sigorta fonundan ödeneceğini hatırlattı. “Yani burada devletimiz, işverene, ‘düzenini bozma, istihdamını koru’ diyor. Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda ekstra hassasiyet bekliyoruz. 2017 yılındaki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verildiğinde 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdiği zaman yapılamayacak şey yoktur” dedi. İstihdam Seferberliğinin her yıl hem kapsam hem de miktarı artarak devam ettiğini ve bu teşviklerin iş dünyası için kaçırılamayacak bir fırsat olduğunu belirten Yıldırım, açıklamasını şöyle tamamladı:


“Türkiye'nin gücüne ve geleceğine güvenin, İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak hem işinizi geliştirin, hem de ekonominin büyümesine katkınız olsun. Türkiye'nin geleceğine yatırım yaparak kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar oldu. İstihdam seferberliği 2019 programının ilk toplantısını geniş bir katılımla gerçekleştirmiş olduk. Katılımcılara teşekkür ediyorum, toplantıların ve tanıtımların kararlılıkla devam ettirileceğini de ifade etmek isterim.” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
abigem
BALO Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
İktisadi Kalkınma Vakfı
Kredi Garanti Fonu
Meybem
Tepav
Tobb Üniversitesi

Yukarı çık.

Navigasyon

Close